Pamiętaj! Postawienie diagnozy i określenie sposobu leczenia należy do lekarza. Wiele lat nauki i praktyki lekarskiej sprawia, że potrafi on rozpoznać choroby być może różniące się nieistotnymi dla nas szczegółami. Zna również możliwe interakcje stosowanych leków. Nie rezygnuj więc ze specjalistycznych konsultacji.Niemowlęta

Niemowlęta to specyficzna grupa odbiorców leków, tych konwencjonalnych jak i przypisanych medycynie alternatywnej.

Poza kilkoma ziołami tj. koper włoski, anyż, rumianek czy kmin, trzeba uważać. Niektórych ziół w ogóle nie można podawać, gdyż mogą one więcej zaszkodzić niż pomóc.

Zioła dla niemowląt

Niektóre rośliny zielne możemy stosować u niemowląt bez obaw, gdyż rzadko występują uczulenia. Ich stosowanie jest praktykowane od wielu lat i przynosi ukojenie naszym pociechom. należą tu min.:

 • rumianek - rumianek pospolity i rumian szlachetny
 • koper - koper włoski i koper ogrodowy
 • kminek zwyczajny
 • anyż - biedrzeniec anyż

Ich działanie polega głównie na ułatwieniu usuwania gazów jelitowych poprzez zwiększenie ich objętości, dzięki czemu niemowlęta są spokojniejsze i radośniejsze.

Ta metoda przeciwdziałania wzdęciom i kolce nie jest polecana u wszystkich dzieci. Jeśli występuje prawdopodobieństwo przepukliny w maluszka, należy skorzystać z dostępnych na rynku leków typu Espumisan zmniejszając ryzyko wysunięcia się jelit poprzez otwór w powłokach ciała.

Działają one poprzez substancję simetikon, obniżając napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów znajdujących się w przewodzie pokarmowym (pokarmie i śluzie). Pęcherzyki pękają co ułatwia ich wydalanie z organizmu dziecka. Wydalany jest również sam simetikon w niezmienionej postaci.

W regulacji procesów trawienia niemowląt pomoże marchwianka. Działa ona głównie przeciwbiegunkowo.

U niemowląt można również stosować inne zioła, ale o słabym działaniu i w zmniejszonej dawce.

 • Czarne jagody (borówka czernica) działające przeciwbiegunkowo.
 • Jako zioła wiatropędne wykorzystuje się czarnuszkę i kolendrę,
 • a prawoślaz lekarski i ślaz leśny w stanach zapalnych dróg oddechowych.
 • Przy katarze stosuje się również maść majerankową.
 • Dostępna jest także maść rozgrzewająca pozbawiona kamfory (tej nie wolno stosować u dzieci do lat 6.) pod nazwą Pulmex Baby, a składająca się z olejku eukaliptusowego, rozmarynowego i balsamu peruwiańskiego.
 • Napary w postaci mieszanki kwiatów bzu czarnego, kwiatów bławatka i rumianku oraz ziela świetlika, stosuje się do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek.

Tagi: , ,


komentarze 2 do wpisu “Naturalne metody leczenia niemowląt”

 1. Marek napisał(a):

  Moja córka zaczęła 3. miesiąc i muszę to napisać – wzdęcia i gazy dla takiego maluszka to jest masakra. Doraźnie pomagała niewielka ilość rumianku, ale chyba najbardziej działa kilka kropel Boboticu po posiłku. Wystarczy 8 kropli try razy dziennie i koniecznie na noc, żeby spokojnie przespać do rana. Co ciekawe, na podstawie obserwacji doszliśmy do tego, że picie przez mamę herbatki koperkowej potęgowało ataki bolesnych gazów. Mam nadzieję, że szybko to minie, a rodzicom w potrzebie polecam bobotic 🙂
  Użytkownik Marek ostatnio opublikował..Czy wstydzisz się swojej firmy?My Profile

 2. Anna K. napisał(a):

  Takie ma działanie koper. Wiatropędne.
  Jego działanie ma polegać na wytworzeniu większej ilości gazów, aby po połączeniu w większe bąbelki łatwiej zostały usuwane.

  U naszego syna ten sposób też nie działał. Używaliśmy Espumisanu, który znacznie lepiej się sprawdzał i wywoływał większej produkcji gazów.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.