Pamiętaj! Postawienie diagnozy i określenie sposobu leczenia należy do lekarza. Wiele lat nauki i praktyki lekarskiej sprawia, że potrafi on rozpoznać choroby być może różniące się nieistotnymi dla nas szczegółami. Zna również możliwe interakcje stosowanych leków. Nie rezygnuj więc ze specjalistycznych konsultacji.W większości przypadków leczenie biegunki i zapobieganie powikłaniom przebiega podobnie. Polega głównie na dostosowaniu diety i ewentualnym podaniu leków. Należy jednak uwzględnić przyczynę biegunki.

W przypadku niemowląt nie można stosować leków przeciwbiegunkowych bez wyraźnego zalecenia lekarza. Tak małe dzieci również szybko się odwadniają, więc należy dziecku zapewnić odpowiednią ilość płynów, a przy silniejszej biegunce najlepiej podawać specjalne płyny nawadniające, które pomogą również w odpowiednim zbilansowaniu gospodarki elektrolitowej.

Co wskazuje na problemy z elektrolitami: drgawki, niekontrolowane skurcze.

Biegunki wywołane przez infekcje bakteryjne muszą być leczone przy użyciu leków przeciwbakteryjnych, również antybiotyki. W przypadku infekcji wirusowych wykorzystuje się leki przeciwzapalne, takie jak rumianek, oraz leki ściągające zawierające garbniki.

Ziołowe leki swoją skuteczność w leczeniu biegunek zawdzięczają głównie substancjom garbnikowym. Istotna dla samopoczucia jest również obecność w ziołach śluzów i pektyn oraz składników ułatwiających trawienie.

Garbniki (najlepiej katechinowe) działają ściągająco, przeciwwysiękowo, niszczą bakterie, również oporne na antybiotyki, wiążą toksyny bakteryjne (jady).

Śluzy i pektyny zawarte w surowcu zielarskim stanowią ochronę dla błon śluzowych przewodu pokarmowego.

Mieszanki ziołowe zawierające powyższe składniki są świetnymi środkami pomocnymi głównie przy lżejszych i przewlekłych biegunkach oraz niektórych zatruciach pokarmowych.

Tagi: , ,


Jedna odpowiedź do wpisu “Leczenie biegunki”

  1. Dorota napisał(a):

    witam.znalazłam tą stronkę,jest super,będę tu częstym gościem!
    zapytać chće jak pomóc dziecku 17miesięcznemu w walce z drożdzami-candida albanis jak to zlikwidowaćmsą może ziołwe sposoby na to?

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.