Pamiętaj! Postawienie diagnozy i określenie sposobu leczenia należy do lekarza. Wiele lat nauki i praktyki lekarskiej sprawia, że potrafi on rozpoznać choroby być może różniące się nieistotnymi dla nas szczegółami. Zna również możliwe interakcje stosowanych leków. Nie rezygnuj więc ze specjalistycznych konsultacji.Gdzie zbierać kwiaty jadalne

Przy samodzielnym zbieraniu kwiatów, zwróćcie uwagę na kilka spraw.

Po pierwsze, aby roślina nie była spryskiwana nawozami sztucznymi i środkami ochrony roślin. Kwiaty ozdobne inaczej są traktowane niż te przeznaczone typowo do spożycia, łatwiej tu więc o pryskanie.

Nigdy nie jedzcie fragmentów roślin z kwiaciarni. Można na nich znaleźć spory fragment tablicy Mendelejewa - nawozy, nabłyszczacze, utrwalacze. Podobnie ma się sprawa z sklepami ogrodniczymi, choć tu można się pokusić o znalezienie roślin z uprawy ekologicznej. Na certyfikacie powinna być zamieszczona informacja, że kwiaty lub cała roślina nadają się do spożycia.

Po drugie - nie powinny mieć kontaktu z odchodami zwierząt i ludzi, aby nie doszło do zakażenia.

Po trzecie, podobnie jak w przypadku warzyw, nie powinniście zbierać roślin w bezpośrednim sąsiedztwie dróg czy na terenach zanieczyszczonych.


Jak zbierać kwiaty jadalne

Nie zbierajcie kwiatów roślin chronionych. Jest na to paragraf 😉
Jeśli chcecie skorzystać z dobrodziejstw roślin mniej Wam znanych, zaopatrzcie się w porządny atlas roślin, aby uniknąć spożycia roślin trujących. / Trujący bez koralowy ma kwiaty bardzo podobne do kwiatów bzu czarnego /

Zawsze zostawiajcie na roślinie, lub w kępie roślin, nieco kwiatów. W końcu muszą się rozmnażać, abyście w kolejnym sezonie również mogli korzystać z ich obecności.

Jeśli macie taką możliwość, to postarajcie się o własne źródło dostaw. Właśnie zaczyna się kwiecień, proponuję więc odwiedzić sklep ogrodniczy lub choćby Biedronkę i zaopatrzyć się w odpowiednie nasiona.

Kwiaty zbierajcie w ciepłe i słoneczne dni, najlepiej przed południem, będą zawierały więcej olejków eterycznych i będą smaczniejsze. Omijajcie kwiaty mokre i zwiędnięte. Te mogą być gorzkie.

Tagi:


Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.