Pamiętaj! Postawienie diagnozy i określenie sposobu leczenia należy do lekarza. Wiele lat nauki i praktyki lekarskiej sprawia, że potrafi on rozpoznać choroby być może różniące się nieistotnymi dla nas szczegółami. Zna również możliwe interakcje stosowanych leków. Nie rezygnuj więc ze specjalistycznych konsultacji.Jeszcze miesiąc temu mój 2-letni syn codziennie jadł śniadanie. Nawet spore. Dziś tylko siedzi przy stole, ewentualnie zje serek lub pół kromki chlebka.


Czasem przyczyna takiego zachowania jest bardzo prozaiczna. Dziecko przed śniadaniem dostało kubek mleka (my zmieniliśmy kolejność) lub ostatnio w menu śniadaniowym były naleśniki, chleb z dżemem i słodkie serki homogenizowane. A dzieciaczki szybko przyzwyczajają się do słodkiego.


Inną przyczyną braku apetytu jest choroba. Zdarza się, że jeszcze o niej nie wiemy, a niechęć do spożywania posiłków jest jednym z pierwszych objawów nadciągającej burzy.

Zwróćcie uwagę, czy dziecko nie przechodzi jakiejś choroby zakaźnej. Może ma zapalenie ucha środkowego, zatrucie pokarmowe albo zakażenie dróg moczowych.

Gdy dziecko wróci do zdrowia apetyt na zapewne mu wróci.


Inna sprawa jeśli brak apetytu występuje przewlekle.

Trudniej sobie poradzić, ale i na to są sposoby.


Brak apetytu może być wynikiem zbyt niskiego poziomu wydzielanych skoków trawiennych. Trawienie przebiega powoli i nie pełnie, a dziecko przez długi czas jest syte.

Objawem takiego schorzenia mogą być nudności i wzdęcia, a Waszą reakcją powinno być pobudzenie wydzielania soków trawiennych.


Z pomocą przychodzą nam aromatyczne i gorzkie zioła. Najczęściej żółciotwórcze i żółciopędne, które dodatkowo usprawniają proces trawienia. Zioła pobudzające wydzielanie soków trawiennych są efektowne poprzez działanie na kubki smakowe.


Zioła pobudzające apetyt:

 • korzeń goryczki - gorzki
 • liść bobrka trójlistnego - gorzki
 • ziele drapacza lekarskiego - gorzki
 • ziele tysiącznika - gorzki
 • korzeń mniszka pospolitego - gorzki
 • korzeń cykorii - gorzki
 • kłącze tataraku - aromatyczny, gorzki
 • korzeń arcydzięgla - aromatyczny, gorzki
 • ziele krwawnika - aromatyczny, gorzki
 • bazylia - aromatyczny, gorzki
 • estragon - aromatyczny, gorzki
 • cząber - aromatyczny, gorzki
 • lebiodka - aromatyczny, gorzki

Na pobudzenie apetytu polecany jest również miód aloesowy.


Są jeszcze inne schorzenia wywołujące przewlekły brak apetytu. Mononukleoza, niedokrwistość czy robaki. W tych przypadkach nie obędzie się bez pomocy lekarza. Będzie musiał postawić diagnozę i określić kierunek działania. Ponieważ dziecko prawdopodobnie będzie przyjmowało inne leki, spytajcie się jakie zioła możecie podawać równocześnie z przepisanymi lekami, aby wzajemnie nie wykluczały swojego działania.

Tagi: , , ,


komentarze 2 do wpisu “Herbatka dla niejadka
– jak pobudzić apetyt dziecka”

 1. Agnieszka napisał(a):

  Świetny artykuł! Wypróbowałam kilku ziół z wymienionej w tym artykule listy i muszę przyznać, że rzeczywiście apetyt mojego maluszka się poprawił. Co prawda nie od razu bo na efekty musieliśmy czekać około 3-4 tygodnie, ale zupki doprawione estragonem, bazylią czy cząbrem są naprawdę smaczne!

 2. Anna K. napisał(a):

  Cieszę się bardzo, że ziółka pomogły. Małe brzuszki powinny się najeść. Inaczej będzie brak sił na bieganie i szaleństwa.
  I rzeczywiście, sama również uważam, że najlepiej sprawdzają się zioła aromatyczne. Najlepiej z dodatkiem macierzanki cytrynowej i rozmarynu.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.