Pamiętaj! Postawienie diagnozy i określenie sposobu leczenia należy do lekarza. Wiele lat nauki i praktyki lekarskiej sprawia, że potrafi on rozpoznać choroby być może różniące się nieistotnymi dla nas szczegółami. Zna również możliwe interakcje stosowanych leków. Nie rezygnuj więc ze specjalistycznych konsultacji.Gorączka. Czasami pojawia się znienacka, informując o zbliżającym się problemie, grypie czy ząbkowaniu. Czasami jest to kolejny już objaw rozwijającej się choroby. Nie wolno jej bagatelizować, szczególnie w przypadku dzieci, których małe organizmy są bardzo wrażliwe. Ale i nie należy panikować, gdyż jest to reakcja obronna organizmu.


Gorączka, czyli podwyższona temperatura, może się pojawić w wyniku reakcji organizmu na czynniki zewnętrzne jak również na silne przeżycia emocjonalne. W grupie czynników zewnętrznych można wymienić chorobotwórcze drobnoustroje, substancje chemiczne, niektóre urazy ciała, przegrzanie, a czasem alergeny pochodzące z pożywienia. Występuje przy zapaleniu ucha środkowego, nowotworach, mononukleozie, toczniu, reumatoidalnym zapaleniu stawów i innych chorobach.

Gorączka u dzieci nie może być bagatelizowana, ale i nie można traktować jej jako choroby, gdyż w rzeczywistości jest reakcją obronną organizmu.


Z fizjologicznego punktu widzenia, za kontrolę nad termostatem organizmu, a więc i gorączkę, odpowiedzialne jest podwzgórze. Wywołuje ono gorączkę w celu obrony organizmu przed drobnoustrojami, gdyż część z nich nie przeżywa w organizmie człowieka z podwyższoną temperaturą.

O infekcji wirusowej, bakteryjnej czy grzybami, w pierwszej kolejności informowane są białe krwinki. Zostają one pobudzone do wydzielania pirogenów (interleukina 1) które wędrują krwiobiegiem do mózgu zarażonego człowieka, pobudzając podwzgórze.

W przebiegu wielu chorób, także grypy, gorączka może występować na przemian z takimi objawami jak dreszcze i poty. W związku z chłodzeniem organizmu poprzez poty, choremu należy podawać płyny aby uniknąć odwodnienia. Mogą to być herbatki ziołowe z kwiatów bzu czarnego lub sok z malin, które jednocześnie obniżać będą gorączkę.

Wywołane przez podwzgórze dreszcze mają za zadanie dodatkowo podwyższyć temperaturę ciała. Cel zostaje osiągnięty przez aktywność mięśni i uczucie zimna, potrzebę zaspokajaną poprzez dodatkowe okrycie.

Tagi: , ,


Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.