Pamiętaj! Postawienie diagnozy i określenie sposobu leczenia należy do lekarza. Wiele lat nauki i praktyki lekarskiej sprawia, że potrafi on rozpoznać choroby być może różniące się nieistotnymi dla nas szczegółami. Zna również możliwe interakcje stosowanych leków. Nie rezygnuj więc ze specjalistycznych konsultacji.Gorączkę można zwalczać wieloma sposobami, ale równie ważne jest znalezienie przyczyny jej występowania.


Kiedy zwalczać gorączkę

Normalna temperatura ciała dziecka nie jest wartością stałą. Jej wartość zależna jest od pory dnia (rano jest najniższa) i aktywności fizycznej dziecka. Nie jest niczym nadzwyczajnym 37,5°C u biegającego lub płaczącego dziecka. Temperatura u zdrowego malucha może wzrosnąć w czasie zabaw nawet do 37,8°C bez szkody dla niego (przy krótkotrwałym wzroście).

Temperatura
pod pachą
w jamie ustnej
w odbytnicy
prawidłowa
36,6°C
35,9-37,2°C
37,5°C

U niemowląt należy zwalczać gorączkę powyżej 38°C. Jeśli maluch nie skończył jeszcze 3. miesiąca życia, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

U starszych dzieci lepiej poczekać do czasu, gdy wystąpi 38,5°C a nawet 39°C.

Jeśli gorączka nie jest wysoka, dziecko nie ma problemu ze spaniem i lekarz nie zaleci inaczej, warto pozostawić ją swojemu losowi stale monitorując. Pozwoli to na naturalne zwalczanie infekcji.

Jeśli gorączka jest zbyt wysoka i trwa zbyt długo mogą wystąpić drgawki będące skutkiem problemów z ośrodkowym układem nerwowym. Według książki Dziecko. Pielęgnacja i wychowanie B. Spock'a, występuje u 4% dzieci poniżej piątego roku życia. Każdy taki incydent należy skonsultować z lekarzem, aby upewnić się iż były to jedynie drgawki gorączkowe.

Groźne dla zdrowia i życia skutki będzie miała gorączka powyżej 41°C, ale na szczęście bardzo rzadko się zdarza.

Kiedy należy wezwać lekarza

Należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej w przypadkach, gdy temperatura ciała przekracza:

 • 38°C u niemowlaków poniżej 3. miesiąca,
 • 39°C u osób starszych po 60. roku życia,
 • 39,5°C u dzieci i dorosłych powyżej 3. miesiąca i 60. roku życia,
 • normalną temperaturę i trwa przez kilka tygodni lub towarzyszą jej inne objawy: wymioty, biegunka, zaczerwienienie, ból, obrzęki stawów.


Gorączka u dziecka - zwalczanie


Najważniejsze: Nie przykrywa się rozgorączkowanego dziecka!
Nawet niemowlęcia. Spotęgowanie gorączki poprzez dodatkowe okrycie może doprowadzić do udaru cieplnego.

Wiem, że chęć ochrony dziecka nieraz bywa silniejsza od zdrowego rozsądku. Rodzice ubierają gorączkujące maluchy, długo przytulają, a tak na prawdę dużo lepiej by się poczuły w lekkim ubranku i z chłodnym kompresem.

Latem nawet lekkie ubranko może uniemożliwiać oddawanie ciepła. Wybierzcie podkoszulek z krótkim rękawkiem lub pozostawcie dziecko w negliżu, pamiętając przy tym aby nie było narażone na przeciąg. Postarajcie się również zapewnić temperaturę otoczenia na poziomie 20 - 21°C.


Gorączkę szybko obniża zastosowanie chłodnych kompresów lub kąpieli, czyli hydroterapia. Kompresy z chłodnej wody przykłada się na kark i czoło małego pacjenta. Kąpiele przygotowuje się z letniej wody i nie przedłuża zbytnio. Ciało należy polewać lub delikatnie przemywać gąbką. Zastosowanie zbyt zimnej wody, szczególnie u najmniejszych dzieci, może wywołać dreszcze, a w ich wyniku kolejny wzrost temperatury. Skutek odwrotny do zamierzonego.

Nie jest wskazany natomiast prysznic. Ciało toczone gorączką lub przegrzane odbierze takie traktowanie jak bicze wodne. Może stać się bardzo bolesnym doświadczeniem połączonym z uszkodzeniami skóry.


Szeroko stosowanymi środkami farmaceutycznymi obniżającymi gorączkę jest paracetamol, ibuprofen i kwas acetylosalicylowy. Ten ostatni środek, najczęściej w postaci aspiryny lub polopiryny, nie nadaje się jednak dla dzieci. Tak duże jego stężenie może doprowadzić do wystąpienia zespołu Reye'a. Choć rzadki, to jest on śmiertelnie niebezpieczny.

Salicylanów nie wolno również przyjmować matce karmiącej dziecko piersią, gdyż te bardzo szybko przedostają się do mleka. W wypadku zażycia aspiryny lub innego specyfiku zawierającego salicylany, lekarze zalecają odstawienie karmienia piersią na następne 24 godziny. W tym czasie należy ściągać mleko i niestety je wylać.

W przypadku przedłużających się problemów z gorączką, można podawać ibuprofen i paracetamol na zmianę, co 4 godziny. Zachowana wówczas zostaje ośmiogodzinna przerwa dla każdego z środków osobno.

Roślinne leki obniżające gorączkę

działają poprzez wywołanie potów oraz dzięki zawartości pochodnych kwasu salicylowego. Tu, podobnie jak z syntetycznymi salicylanami, należy uważać na komplikacje w związku z zespołem Reye'a. Jednak ze względu na bogaty skład ziołowych specyfików w inne składniki, preparaty ziołowe są wcześniej dopuszczane do stosowania.

Do ziół obniżających gorączkę poprzez działanie napotne należą między innymi kwiat czarnego bzu, kwiatostan lipy i owoce malin. Do surowców zawierających salicylany należą kora wierzby, pączki topoli i kwiaty wiązówki.
Zespół Reye'a

Może wystąpić po podaniu dzieciom kwasu acetylosalicylowego, czyli aspiryny.

Rozwija się najczęściej tuż po przebytej chorobie wirusowej, w trakcie trwania rekonwalescencji. Jego objawy, czyli ospałość, kapryśność i splątanie, mogą w łatwy sposób zostać pomylone z wycieńczeniem organizmu po przebytym zakażeniu. Jednak gdy nie mijają, a wręcz się nasilają i dołączają do nich wymioty, można kierować swoje kroki do najbliższego lekarza.

Nieleczony zespół Reye'a może zaowocować śpiączką w wyniku obrzęku mózgu, uszkodzeniem wątroby i śmiercią dziecka.

Tagi: , ,


komentarze 3 do wpisu “Gorączka u dzieci – kiedy i jak ją zwalczać”

 1. Iwcia26 napisał(a):

  Bardzo ciekawy artykuł wiele rzeczy wyjaśnia szczególnie kiedy należy wezwać pogotowie do dziecka z gorączką. Na szczęście nie musiałam tego robić bo jeśli tylko temperatura mojego dziecka zbliża się do 38C podaje mu Milifen – ibuprofen w syropku o właściwościach przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych.

 2. Anna K. napisał(a):

  Witaj Iwcia26
  Jeśli chodzi o gorączkę, to jest ona naturalną obroną organizmu, i zasadniczo nie powinna być zbijana jak tylko zbliża się do 38 stopni. Organizm dziecka powinien rozwijać swoje umiejętności obronne, a jeśli mu się na to nie pozwoli, może się okazać, że układ immunologiczny nie da sobie później rady.
  Warto przedyskutować swoje nastawienie do obniżania gorączki z lekarzem, który doradzi odpowiednie zachowanie do wieku dziecka. Bo oczywiście inaczej traktuje się niemowlęta, a inaczej roczne dzieci, czy jeszcze starsze.

 3. anna napisał(a):

  kiedy gorączka przekracza 38 stopni podaje córce milifen, zawiera ibuprofen i działa też przeciwzapalnie. na ogół zwiastuje ona jakąś chorobę, więc idę do pediatry, ale znam wielu rodziców, którzy czekają kilka dni na rozwój sytuacji.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.