Pamiętaj! Postawienie diagnozy i określenie sposobu leczenia należy do lekarza. Wiele lat nauki i praktyki lekarskiej sprawia, że potrafi on rozpoznać choroby być może różniące się nieistotnymi dla nas szczegółami. Zna również możliwe interakcje stosowanych leków. Nie rezygnuj więc ze specjalistycznych konsultacji.Domowe sposoby na biegunkę opierają się głównie o marchwiankę i przetwory z ciemnych owoców, zawierających garbniki i barwniki antocyjanowe, czyli wszystkim znane soki, dżemy i marmolady z jagód, czarnych porzeczek i jeżyn. Dodać tu można jeszcze przetwory z tarniny, które jednak są już mniej popularne.


Dobrym środkiem regulującym stolce, przeznaczonym dla dzieci od 3. miesiąca życia, jest marchwianka. Przygotowuje się ją w proporcjach 0,5 kg startej marchwi na litr wody. Marchwiankę gotuje się około pół godziny.

Podawanie takiej zupki przez 2 dni nie zaszkodzi maleństwu, ale warto jak najwcześniej, przed wystąpieniem problemów, wprowadzić ją do menu dziecka. W razie potrzeby łatwiej przyjmie już znany pokarm.

Szczególnie w przypadku małych dzieci należy uważać na źródło, które zapewnia dziecku marchew. Podobnie jak i inne jarzyny, może zawierać związki azotu utrudniające oddychanie, o czym możecie przeczytać tutaj.


Lubianą przez starsze dzieci dietą leczniczą są starte jabłka. Niemowlętom wystarczą 1 do 2 sztuk podawanych w ciągu dnia. Terapia trwa do około 2 dni.

Jabłka są orzeźwiające, można więc zmniejszyć ilość podawanych płynów. Wykazują działanie odtruwające, uspokajające, a przede wszystkim resorbcyjne.

W następnej kolejności, do zakończenia rekonwalescencji, podaje się sok z czarnych jagód (bez owoców), działający odkażająco i uspokajająco.

Tagi: , ,


Jedna odpowiedź do wpisu “Domowe sposoby na biegunkę”

  1. Krzysztof napisał(a):

    Biegunka jest bardzo niebezpieczna prowadzi do odwodnienia organizmu. Oddanie w ciągu 12 godz (przez dziecko w wieku do dwóch lat) powyżej 3 luźnych stolców lub jednego z domieszka krwi lub ropy uważa się za biegunkę.Biegunkę u dzieci nie tylko wywołują bakterie wirusy czy tez grzyby maja na to wpływ niektóre pokarmy np mleko krowie (alergia) czy też antybiotyki.W przypadku wystąpienia biegunki u mojego wnuczka stosuje ryż w połączeniu z startym jabłkiem z tym że odciskam sok.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.