Pamiętaj! Postawienie diagnozy i określenie sposobu leczenia należy do lekarza. Wiele lat nauki i praktyki lekarskiej sprawia, że potrafi on rozpoznać choroby być może różniące się nieistotnymi dla nas szczegółami. Zna również możliwe interakcje stosowanych leków. Nie rezygnuj więc ze specjalistycznych konsultacji.Jest to przypadłość, która spotyka czasem chyba każde dziecko, czy to niemowlę, czy nastolatka.

Biegunka może przyjmować różną postać, od łagodnej po przypadki ostre i przewlekłe.

Biegunka u niemowląt - 3 do 5 wolnych (wodnistych) stolców w ciągu 12 godzin. Biegunka u dzieci starszych - od 1 wolnego stolca w ciągu 24 godzin. Może on zawierać śluz, ropę lub krew.

Przyczyny wystąpienia biegunki

Przyczyną biegunki mogą być różnorodne czynniki:

 • infekcja lub inna choroba,
 • niektóre leki, np. kuracja antybiotykowa,
 • ząbkowanie,
 • niewłaściwe odżywianie,
 • przegrzanie,
 • czynniki mechaniczne,
 • czynniki psychiczne.

W tej grupie najczęstszą przyczyną biegunek są infekcje wirusowe lub bakteryjne. Zdarzają się również pasożyty. Te przyczyny są najpopularniejsze jesienią i zimą.

Pojęcie niewłaściwego odżywiania kryje pod sobą dość szeroką gamę czynników. Niektóre dzieci w ten sposób reagują na niektóre pokarmy. Jeżeli jest to niemowlę, któremu właśnie wprowadza się nowy czynnik, watro odczekać jakiś czas i ponowić próbę później. W sezonie letnio-jesiennym dieta staje się bogatsza w owoce. Należy wówczas pamiętać, że niektóre z nich mają właściwości przeczyszczające. Dodatkowo w czasie ciepłych dni dużo szybciej postępuje psucie się jedzenia. Wówczas należy pilnować, aby pożywienie było przechowywane w lodówce, także soki, i wyjmowane jedynie w ilości przeznaczonej na posiłek. Szczególnie wrażliwe są niemowlęta, którym nie wolno zostawiać mleka w temperaturze pokojowej, aby dziecko za chwilę dokarmić.

Objawy biegunki

Wywołane przez powyższe czynniki zapalenie błony śluzowej jelit objawia się wodnistymi i luźnymi stolcami, często zwiększoną częstością wypróżniania i obecnością śluzu w stolcu. Temperatura ciała dziecka może osiągnąć stan podgorączkowy. Silniejszemu rozwolnieniu mogą również towarzyszyć wymioty, bóle brzucha i wzdęcia.

W czasie biegunek, przenikający do światła jelit wysięk z komórek, zwiększa płynność treści jelitowej powodując odwodnienie i utratę elektrolitów. Utrudniona jest również droga w przeciwną stronę, czyli wchłanianie pokarmów.

Ostre i przewlekłe biegunki w pierwszym stadium przebiegają podobnie jak łagodne. Z czasem jednak objawy nasilają się. Przez pobudzoną perystaltykę jelit i skurcze, do objawów mogą dołączyć ropa i krew, oraz wzrastająca gorączka.

Powikłania po wystąpieniu biegunki

 • odwodnienie - może dotyczyć dzieci z wszystkich grup wiekowych, jest groźne dla zdrowia i życia dzieci. W wyniku odwodnienia następuje:
  • zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej,
  • kwasica metaboliczna,
  • niewydolność krążenia obwodowego,
 • rumień pieluszkowy - dotyczy najmłodszych dzieci, a szczególnie narażone na wystąpienie tego powikłania są niemowlęta, u których skóra jest jeszcze delikatna.

Tagi: , , ,


Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.