Pamiętaj! Postawienie diagnozy i określenie sposobu leczenia należy do lekarza. Wiele lat nauki i praktyki lekarskiej sprawia, że potrafi on rozpoznać choroby być może różniące się nieistotnymi dla nas szczegółami. Zna również możliwe interakcje stosowanych leków. Nie rezygnuj więc ze specjalistycznych konsultacji.(Plantago lanceolata L., rodz. Plantaginaceae)


Jest to roślina wieloletnia z rozetką lancetowatych, przyziemnych liści, mogących osiągnąć do 50 cm. Różowobrunatne kwiaty są niewielkie, zebrane w kłos, osadzone na łodyżce wyrastającej z rozetki liści.

Babka lancetowata pospolicie występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej.


Surowcem dostarczanym przez roślinę są liście. Zbiera się je w czasie kwitnienia rośliny i suszy w cieniu w temperaturze pokojowej. Do zbioru nadają się rośliny już pierwszego roku po wykiełkowaniu


Skład chemiczny

Liście babki lancetowatej są bogate w śluz, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, witaminę C i K, karoten i substancje mineralne. Za jej działanie przeciwbakteryjne odpowiada glikozyd irydoidowy - aukubina.


Działanie:

  • przeciwbakteryjne,
  • wykrztuśne,
  • przeciwzapalne,
  • osłaniające,
  • regulujące przemianę materii,
  • uodporniające.

Zastosowanie

Sok i napar z babki lancetowatej stosuje się jako lek pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, w nieżytach przewodu pokarmowego z niedokwaśnością, w stanach zapalnych śluzówki przewodu pokarmowego, nieżytach żołądka, jelit i biegunkach.

Jest środkiem wykrztuśnym używanym w nieżytach górnych dróg oddechowych, suchym kaszlu oraz zapaleniu oskrzeli i kokluszu.

Ponadto babka stosowana jest przy zapaleniu dróg moczowych, głównie pęcherza i nerek.

Zewnętrznie stosuje się okłady z babki przy trudno gojących się ranach, oparzeniach i otarciach naskórka. Także przy owrzodzeniach i użądleniach.

Napar stosuje się przy zapaleniu spojówek


Formy podawania

Sok: można serwować z mlekiem i miodem.

Napar: łyżkę liści zalać szklanką wrzątku. Po 15 minutach można go podawać w ilości 1/3 szklanki przed jedzeniem.1


Młode liście babki, podobnie jak i pokrzywy, można dodawać do sałatek.


Bardziej powszechna i znana babka zwyczajna również jest surowcem leczniczym, jednak zawiera mniej związków biologicznie czynnych.


Mieszanki

Można przygotować wykrztuśne mieszanki z macierzanką, tymiankiem lub prawoślazem.Bibliografia

1 [1: 39]

Tagi: , ,


Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.